klimatyzacja obiektu sportowego

Klimatyzacja w obiektach sportowych

Klimatyzacja w obiektach sportowych ma spory wpływ na kondycję zawodników oraz kibiców. W takich miejscach, gdzie wysiłek jest bardzo intensywny, a na trybunach zasiada nawet kilka tysięcy osób, należy pamiętać o tym, że trzeba zapewnić im komfort termiczny – musi panować idealna temperatura, wilgotność oraz czystość powietrza. Za to właśnie odpowiada wentylacja i klimatyzacja.

Klimatyzacja w hali sportowej

Klimatyzacja w hali sportowej ma niebagatelne znaczenie dla osób uprawiających tam różne aktywności. Słaba klimatyzacja i wentylacja potrafią zakłócić nawet najbardziej pozytywne emocje. Chłodzenie obiektów o przeznaczeniu sportowym zazwyczaj odbywa się za pomocą tego samego systemu co wentylacja. Wykorzystuje się w nich na ogół centrale wentylacyjne z chłodnicą wodną, freonową lub urządzeń typu „rooftop”. Zastosowane na terenie sal sportowych rozwiązania pozwalają zachować optymalną temperaturę powietrza, która jest niezbędna dla komfortowego i zdrowego uprawiania każdej z trenowanych tam dyscyplin. Nawet w starych obiektach sportowych należy zadbać o montaż klimatyzacji. Wrocław w Hali Stulecia posiada bardzo wydajną klimatyzację, przez co nie ma tam problemu z różnego rodzaju grzybami lub drobnoustrojami.

Klimatyzacja na basenie

Klimatyzacja na basenie to kwestia nie tylko komfortu użytkowników, ale też bezpieczeństwa konstrukcji obiektu. Niesprawny system powoduje parowanie szyb, mokre ściany, zawilgocenia, pleśni, a w konsekwencji zniszczenie fragmentów konstrukcyjnych hali basenowej. Może to spowodować katastrofę budowlaną, np. taką jaka wydarzyła się w Moskwie w 2004 roku. Zbyt wysoka wilgotność powietrza przyczynia się do niszczenia materiałów budowlanych. Negatywnie oddziałuje też na nasze samopoczucie. Problem odwilgacania jest automatycznie rozwiązywany przez nowoczesne, energooszczędne centrale klimatyzacyjne. Wilgotne i ciepłe powietrze zawiera dużo cennej energii. Kiedyś było ono niewykorzystywane i po prostu usuwane na zewnątrz, a zewnętrzne, zimne powietrze – ogrzewane. W dzisiejszych czasach wywiewane powietrze z hali basenowej bywa doprowadzane przewodami powietrznymi do centrali klimatyzacyjnej i ochładzane, a przez to zawarta w nim wilgoć jest wykraplana. Przy pomocy ciepła odzyskanego z powietrza wywiewanego z hali basenu, podgrzewane jest powietrze cyrkulujące lub zewnętrzne, które ponownie osuszone i podgrzane staje się nawiewane do hali. Istotne jest, aby dobrać centralę klimatyzacyjną odpowiadającą wymaganiom danej hali basenowej także pod względem osuszania, cyrkulacji oraz ilości wymian powietrza.

Klimatyzacja w sali fitness

Klimatyzacja w sali fitness często decyduje o tym, czy klient zechce ponownie tam zawitać. Szczególnie kobiety bywają uczulone na punkcie panującej w danym miejscu temperatury. Temperatura powinna być inna w sali do ćwiczeń, w szatni oraz w recepcji. Najniższą ustawia się w salach, gdzie wykonywane są bardzo intensywne ćwiczenia lub gdzie ćwiczących jest bardzo dużo. Trochę wyższa powinna być w miejscach, gdzie ćwiczenia nie są aż tak angażujące (np. joga lub streching). Nie powinno się zbytnio schładzać przebieralni, gdyż często zlokalizowane są przy prysznicach. Pamiętajmy, że klimatyzacja świetnie osusza powietrze, a co za tym idzie – blokuje rozwój bakterii i mikroorganizmów. Dzięki temu znacząco pozbywamy się przykrych zapachów. Równie ważny jest serwis klimatyzacji. Wrocław, Kraków czy inne duże miasta, to miejsca, w których znaleźć można sporo firm zajmujących się tym. Warto więc dbać o system klimatyzacji obiektów, by odwdzięczył się on niezawodnością.

5/5 - (1 vote)