Klimatyzacja przypodłogowa, podsufitowa czy ścienna

Klimatyzacja przypodłogowa, podsufitowa czy ścienna – którą wybrać?

Klimatyzacja to system, który usuwa ciepło i wilgoć z powietrza. Robi to poprzez chłodzenie lub ogrzewanie powietrza, a następnie wdmuchiwanie go do pomieszczenia. Najczęściej wybierane są 3 rodzaje klimatyzatorów, które różnią się zlokalizowaniem jednostki w pomieszczeniu. Klimatyzacja przypodłogowa, podsufitowa czy ścienna – którą wybrać? W głównej mierze będzie to zależeć od wielkości pomieszczenia oraz jego przeznaczenia. Ważnym aspektem może być również wygląd i kształt jednostki wewnętrznej, tak aby dopasowywał się do architektury wnętrza.

Jak działa klimatyzacja?

Odpowiednia wentylacja i klimatyzacja stają się standardem w większości domów, a także w pomieszczeniach biurowych. Jak działa klimatyzacja? Jest to proces, który usuwa ciepło z powietrza, zwykle za pomocą czynnika chłodniczego, który pochłania ciepło, a następnie uwalnia je na zewnątrz. Czynnikiem chłodniczym jest zazwyczaj amoniak, woda lub freon. Klimatyzatory dbają również o odpowiednią wilgotność powietrza. Mogą być stosowane zarówno do regulowania temperatury powietrza, jak i wilgotności w budynkach i innych zamkniętych pomieszczeniach. Klimatyzacja składa się z dwóch jednostek: zewnętrznej i wewnętrznej. Pomiędzy dwoma nie może być zbyt dużej odległości, ponieważ może to powodować nieprawidłową pracę klimatyzacji.

Sprawdź także – montaż klimatyzacji Wrocław.

Klimatyzacja przypodłogowa, podsufitowa i ścienna – różnice

Istnieją trzy rodzaje klimatyzacji: przypodłogowa, podsufitowe i ścienna. Różnice, które są widoczne to przede wszystkim lokalizacja, w której jednostki wewnętrzne są zainstalowane.

Klimatyzacja przypodłogowa

Klimatyzacja przypodłogowa przypomina nieco grzejnik, dlatego też jest bardzo często montowana w okolicach okien, kilka centymetrów ponad podłogą. Te klimatyzatory służą również do ogrzewania pomieszczeń, a więc ich przednia płyta może się ogrzewać podobnie jak w przypadku kaloryferów. Ten rodzaj klimatyzacji jest najczęściej stosowany w mniejszych pomieszczeniach i umożliwia szybsze działanie podczas zwiększania lub zmniejszania temperatury i wilgotności powietrza.

Klimatyzacja podsufitowa

Klimatyzator sufitowy to urządzenie, które chłodzi powietrze w pomieszczeniu poprzez nadmuchiwanie go przez wężownicę z czynnikiem chłodniczym. Klimatyzacja podsufitowa jest dobra do dużych pomieszczeń, w których trzeba zmniejszyć lub zwiększyć temperaturę powietrza w bardzo krótkim czasie. Takimi pomieszczeniami mogą być sale weselne czy także bary i restauracje.

Klimatyzacja ścienna

Klimatyzatory ścienne są często stosowane w domach, które mają małe sypialnie czy salony. Klimatyzacja ścienna jest odpowiednia do mieszkań oraz biur. Bardzo często klimatyzatory typu split i multisplit są bardzo proste w obsłudze. Montaż i serwis jest bardzo łatwy, ze względu na dostępność do jednostki wewnętrznej.

Jaki rodzaj klimatyzacji jest najlepszy?

Klimatyzatory podłogowe są stosowane w mniejszych pomieszczeniach. Klimatyzatory sufitowe są często używane w większych pomieszczeniach, takich jak restauracje czy sale bankietowe. Natomiast klimatyzatory ścienne są często instalowane w pomieszczeniach domowych, czy w biurach i są one bardzo popularnym wyborem. Jaki rodzaj klimatyzacji jest najlepszy? Przed wyborem odpowiedniej klimatyzacji trzeba dokonać szczegółowych pomiarów pomieszczeń, tak aby dobrać odpowiednią moc klimatyzatora oraz ilość jednostek wewnętrznych. Klimatyzatory ścienne typu split i multisplit mogą być dobrym rozwiązaniem dla mniejszych przestrzeni. Rozwiązaniem dla pomieszczeń o większej powierzchni może być instalacja klimatyzacji sufitowej. Jak widać zatem istnieją różne systemy klimatyzacji.

1.7/5 - (6 votes)