jak funkcjonuje pompa ciepła

Jak funkcjonuje pompa ciepła?

Pompy ciepła to najbardziej efektywne, niezwykle ekologiczne, a także bardzo oszczędne urządzenia służące do ogrzewania budynków. Zasada działania pompy ciepła może nie jest tak łatwa, jak palenie węglem w piecu czy ogrzewanie gazowe, ale zdecydowanie warto rozważyć jej montaż. Jeśli nadal nie jesteś przekonany, warto zerknąć na ceny węgla, które już dziś wyglądają kosmicznie. Czym i jak funkcjonuje pompa ciepła?

Co to jest pompa ciepła?

Pompa ciepła to jedno z urządzeń, które może być stosowane do ogrzewania budynku. Wiele osób poszukuje alternatywnej metody ogrzewania swojej nieruchomości. Coraz wyższe ceny za węgiel, ale także ekologiczne aspekty, sprawiają, że ludzie szukają innych rozwiązań. Pompa ciepłą pobiera energię cieplną z najbliższego otoczenia danego budynku (grunt, woda czy powietrze). Energia elektryczna pozwala przekształcić źródło ciepłą w energię, która może być wykorzystana nie tylko do ogrzania pomieszczeń, ale także do ogrzewania wody użytkowej, a w czasie upałów do chłodzenia pomieszczeń. Pompa ciepła posiada trzy segmenty:

  • źródło dolne – grunt, woda czy powietrze,
  • pompa – urządzenie, które czerpie ciepło ze źródeł ciepła,
  • źródło górne – instalacja grzewcza w pomieszczeniu.

Ogrzewanie domu odbywa się najczęściej za pomoc płaszczyznowego ogrzewania (podłogowe, ścienne czy sufitowe).

Pompa ciepła – zalety

Istnieje wiele powodów, aby zainstalować pompę ciepła. Zalet tego rozwiązania jest naprawdę wiele. Niektórzy ludzie instalują je jako uzupełnienie ich istniejącego systemu grzewczego, podczas gdy inni używają ich jako głównego źródła ogrzewania. Pompy ciepła są bardzo wydajne, więc mogą zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za energię. Są one również przyjazne dla środowiska, ponieważ nie uwalniają żadnych emisji do atmosfery. Bardzo ważna jest niezawodność urządzenia, a także to, że jest to inwestycja na przyszłość. Urządzenia te działają bezawaryjnie przez wiele lat. Wielu producentów udziela wieloletnich gwarancji. Jest to również idealne urządzenie wielofunkcyjne, które nie tylko zadba o podwyższenie temperatury powietrza, ale także zadba o ochłodzenie pomieszczeń w gorące lata, a nawet pozwoli podgrzać wodę w basenie. Pompa ciepła to zdecydowanie dobry krok w kierunku ekologicznego, energooszczędnego i bezpiecznego ogrzewania budynków.

Jak funkcjonuje pompa ciepła?

Pompa ciepła to urządzenie, które przenosi energię cieplną ze źródła ciepła do miejsca docelowego. Jak funkcjonuje pompa ciepła? Jest to najczęściej instalacja grzewcza, czyli górne źródło. Pompy ciepła są zaprojektowane tak, aby przenosić energię cieplną w kierunku przeciwnym do spontanicznej wymiany ciepła, poprzez absorbowanie ciepła z zimnej przestrzeni i oddawanie go do cieplejszej. Jest to możliwe dzięki działaniom sprężarki, która jest jedną z najważniejszych części w całym systemie (zawiera czynnik grzewczy, który krąży wewnątrz pompy). Pompa ciepła wykorzystuje energię zewnętrzną do wykonania pracy polegającej na przeniesieniu energii ze źródła ciepła do radiatora. Należy pamiętać, że niewzywkle istonym apsektem pracy instalacji jest właściwy montaż pompy ciepła. Wrocław i okolice to teren, na którym możemy pomóc w tej materii.

Rate this post