suche powietrze

Jak i po co używać trybu osuszania w klimatyzacji?

Klimatyzatory to coraz bardziej popularne urządzenia. Ze względu na gorące lata i niekiedy południową lub południowo – zachodnią ekspozycję mieszkania, wiele osób decyduje się na ich montaż nawet w mieszkaniach mieszczących się w blokach. Proces montażu to dopiero początek przygody z klimatyzacją. Każde z urządzeń posiada bardzo dużo funkcji, z których powinniśmy umieć odpowiednio i rozważnie korzystać. Nie chodzi tu tylko o odpowiednie sterowanie ogrzewaniem czy chłodzeniem. Istotne jest zapoznanie się ze wszystkimi opcjami dostępnymi na pilocie, m. in. dobraniem optymalnej wilgotności, siły wentylatora, czy godzin działania urządzenia, tak by temperatura w pomieszczeniu była jak najzdrowsza. A czy zastanawialiście się kiedyś, jak i po co używać trybu osuszania w klimatyzacji?

Czy klimatyzacja osusza powietrze?

Można zauważyć, że w miejscach, gdzie klimatyzacja jest bez przerwy uruchomiona, tzn. np. w galeriach handlowych, kinach, muzeach lub teatrach, powietrze bywa bardzo suche. Odpowiedź na pytanie czy klimatyzacja osusza powietrze może być jednoznaczna: tak, osusza. Obecnie jednak ten proces można w pewnym stopniu kontrolować i radzić sobie z nim. Specjaliści twierdzą, że optymalna wilgotność powietrza gwarantująca dobre samopoczucie i komfortowe przebywanie w takim pomieszczeniu, waha się w granicach 45-60%. Wartości niższe oraz wyższe, często są przyczyną ospałości, braku energii, pocenia się, a także rozwoju grzybów i innych niebezpiecznych drobnoustrojów na ścianach. Dlatego warto mieć na uwadze wilgotność powietrza w miejscu pracy, gdzie spędzamy dużą część dnia, a przez większość czasu musimy być skupieni, by efektywnie wykonywać swoje obowiązki. By mieć pełną kontrolę nad poziomem wilgotności w pomieszczeniu, sugeruje się zakup niewielkich wymiarów przyrządu do pomiarów tego parametru. Jest to szczególnie polecane u osób, które mają przesuszoną skórę, śluzówkę nosa i oczy.

Co daje tryb osuszania w klimatyzacji?

Co daje tryb osuszania w klimatyzacji? Najbardziej nadaje się on do pomieszczeń o bardzo wysokiej wilgotności, takich jak łazienka, kuchnia czy pralnia. Znajdzie on swoje zastosowanie również wtedy, gdy wypraną odzież suszymy w mieszkaniu. Funkcja ta przydaje się też wtedy, gdy występuje dużo opadów, co znacząco zwiększa wilgotność powietrza – w Polsce jest to zazwyczaj schyłek lata i wczesna jesień. Jest też świetnym rozwiązaniem do kamienic z wysokimi sufitami, które trudno ogrzać. Do pomieszczeń, w których występuje duży problem z wilgocią, np. na ścianach pojawia się grzyb, najlepiej sięgnąć po urządzenie o maksymalnej wydajności osuszania.

Kiedy stosować tryb osuszania?

Nie ma ściśle określonych warunków, mówiących dokładnie, kiedy stosować tryb osuszania. Jest to indywidualna kwestia. Używa się go według własnych potrzeb i odczuć, niemniej jednak sugerujemy używanie go w takim stopniu, by wilgotność w pomieszczeniu oscylowała w granicach 45 – 60%. Wtedy powietrze jest najzdrowsze i występuje w nim mała liczba grzybów i drobnoustrojów. Jednocześnie zachęcamy do regularnej wentylacji pomieszczeń oraz do wykonywania okresowych przeglądów klimatyzacji (wymiany filtrów i uzupełniania czynnika) – tylko wtedy osiągnie ona swoją maksymalną efektywność i możliwe będzie utrzymywanie powietrza w pomieszczeniu w bardzo dobrym stanie.

Redakcja – Klimatyzacja Wrocław.

Rate this post