O czym może świadczyć nieprzyjemny zapach z klimatyzacji

O czym może świadczyć nieprzyjemny zapach z klimatyzacji?

Klimatyzacja domowa świetnie spełnia swoją rolę jako ochłodzenie w upalne dni i dopływ świeżego, oczyszczonego powietrza. Wiele osób skarży się czasem na nieprzyjemnych zapach z klimatyzacji. O czym może on świadczyć? Prawdopodobnie jest to wina za rzadko wymienianego filtra, który znajduje się w urządzeniu. Każdy klimatyzator jest wyposażony w co najmniej jeden filtr oczyszczający. Jego zadaniem jest wychwytywanie pyłków roślin, kurzu, roztocz, zarodników pleśni i grzybów. Regularna wymiana i czyszczenie filtrów klimatyzacji to podstawa w odpowiedniej konserwacji urządzenia. Należy o tym zawsze pamiętać.

Co może być przyczyną nieprzyjemnego zapachu z klimatyzacji?

Najczęściej przyczyną nieprzyjemnego zapachu z klimatyzacji jest zbyt rzadka wymiana i czyszczenie filtrów. Warto w takim wypadku zawsze sprawdzić jak często powinniśmy zająć się wymianą filtra czyszczącego. Takie informacje powinny być zawarte w informacjach od producenta. Standardowo wymianę lub czyszczenie przeprowadza się raz do roku. Jeśli z klimatyzacji wydobywa się nieprzyjemny zapach, oznacza to że powstały w nim grzyby. Jeśli chcemy uniknąć takich problemów to można zamówić coroczny serwis klimatyzacji. Serwisant powinien dokonać przeglądu urządzenia i sprawdzić, czy wszystkie podzespoły działają prawidłowo. Następnie zająć się oczyszczeniem wnętrza i dezynfekcją. Nie wolno lekceważyć nieprzyjemnych zapachów wydobywających się z klimatyzatora, ponieważ może być to realne zagrożenia dla zdrowia. W razie nieprawidłowego funkcjonowania klimatyzacji wszystkie zanieczyszczenia mogą dostawać się do dróg oddechowych. Warto pamiętać, że dbanie o konserwację urządzenia leży w obowiązku jego właściciela.

Nieprzyjemny zapach z klimatyzacji – czy odgrzybianie klimatyzacji jest potrzebne?

Zazwyczaj wydobywanie się niemiłego zapachu z jednostki klimatyzacji spowodowane jest brakiem jej czyszczenia układu klimatyzacji przez dłuższy czas. W momencie, kiedy klimatyzator nie będzie regularnie poddawany przeglądom i czyszczeniu występuje duże ryzyko mnożenia się w nim grzybów i bakterii. Przykry zapach, który wydobywa się z klimatyzatora zazwyczaj przypomina stęchliznę oraz wilgoć. Często możemy ten zapach porównać do zapachów, które występują w starych piwnicach lub pomieszczeniach, które zaatakował grzyb spowodowany wilgocią. Sposobem na pozbycie się brzydkiego zapachu z jednostki klimatyzatora jest umówienie profesjonalnej firmy, która zajmie się przeprowadzeniem procesu dezynfekcji, czyszczenia oraz aplikacją środków przeciw rozmnażaniu się grzybów, w tym przypadku trzeba również wymienić na nowe filtry, w tym filtr kabinowy. Odgrzybianie klimatyzacji jest niezbędne do usunięcia wszelkich niepożądanych zapachów z pomieszczenia. Musimy pamiętać, ze zapach z klimatyzacji może być szkodliwy dla wszystkich domowników, w szczególności osób, które chorują na astmę czy mają alergię na pleśń i grzyby. Jeżeli nie będziemy działać szybko, możemy również nabawić się również chorób układu oddechowego. Pamiętajmy, że gdy zauważymy przykry i brzydki zapach wydobywający się z klimatyzacji domowej, zaprzestańmy jej używania, aż do momentu, kiedy dewiant ustali co jest jego przyczyna i zrealizuje czyszczenie klimatyzacji i całego jej układu.

Rate this post