pompa ciepła koszt

Koszt pompy ciepła. Ile kosztuje pompa ciepła, instalacja i ogrzewanie?

Bardzo wiele osób decyduje się na montaż pompy ciepła. Jaki jest prawdziwy koszt pompy ciepła? Ile kosztuje pompa ciepła, instalacja i ogrzewanie? Tak naprawdę jest to zależne od wielu czynników, które pozwalają zmniejszyć, ale także zwiększyć całkowity koszt. Pompa ciepła to jednak niesamowicie proekologiczny sposób na ogrzewanie domu, który z powodzeniem może konkurować z gazowym lub elektrycznym sposobem ogrzewania mieszkania.

Od czego zależy koszt pompy ciepła?

Koszt pompy ciepła zależy od kilku czynników. Bardzo często zależy to od rodzaju pompy. Pompy ciepła typu gruntowe są zdecydowanie najdroższe, lecz także są one najbardziej efektywne. Nie zamarzają podczas niskich temperatur i z powodzeniem mogą być jedynym źródłem ciepła w domu. Takie rozwiązaniem pozwala na podgrzanie ciepłej wody użytkowej i temperatury powietrza, a w cieplejsze dni na schłodzenie mieszkania. Instalacja pompy ciepła to zdecydowanie największy koszt całej inwestycji. Dodatkowym kosztem będzie cena energii elektrycznej, która też będzie miała wpływ na całkowity koszt ogrzewania domu. Cena pompy ciepła i całej instalacji zależny jest od typu pompy ciepła.

Koszt – ile kosztuje pompa ciepła?

Zdecydowanie najtańszym rozwiązaniem jest powietrzna pompa ciepła. Pompa ciepła powietrze-woda jest zarówno najtańsza, jak i najłatwiejsza w montażu i wiąże się z niskim kosztem. Ile kosztuje pompa ciepła? Nieco droższa może okazać się wodna pompa ciepła, ponieważ potrzebne będzie wykopanie studni i zainstalowanie całej aparatury. Najdroższe wydaje się być zainstalowanie gruntowej pompy ciepły, lecz jest ona zdecydowanie najlepszym system grzewczym. Do wykorzystania ciepła z gruntu potrzebne jest wybudowanie studni, a koszt to ok. 3 tysiące złotych. Koszt instalacji jest zależny od wielkości działki. W ubiegłych latach, zakup samej pompy i jej montaż był wydatkiem ok. 70-80 tys. złotych. Dziś, koszt montażu zmalał prawie o 50%, a większość pobiera za taką usługę ok. 30-40 tys. złotych w 2022 roku.

Ogrzewanie domu – jaki jest koszt pompy ciepła?

W tym roku, ceny poszły w górę i dotyczy to również ogrzewania domu. Jaki jest koszt pompy ciepła i jej eksploatacji? Bez wątpienia zakup i montaż to najdroższa część inwestycji, która będzie się spłacać przez kilka lat. Bardzo często koszty mogą być duże na pierwszy rzut oka, lecz pompa ciepła do domu może również chłodzić i podgrzewać wodę użytkową. Eksperci w tym zakresie, wzięli pod lupę budynek o powierzchni ok. 200 m2. Roczne koszty ogrzewania budynku za pomocą energii elektrycznej to, aż 6000 zł. Nieco tańsze wydaje się być ogrzewanie gazowe, które pozwala przetrwać sezon grzewczy za 3000 zł. Ogrzewanie domu za pomocą pompy ciepła to wydatek ok. 1500-2000 zł. Kolejną świetną inwestycją może być fotowoltaika, która zapewni mniejsze koszty za pozyskanie energii elektrycznej potrzebnej do sprawnego działania pompy ciepła. Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów pomp ciepła, które z powodzeniem można wykorzystać, jako idealna instalacja grzewcza, a koszty ogrzewania pompą ciepła będą o wiele niższe, niż w przypadku ogrzewania węglem lub gazem.

Rate this post