klimatyzacja zimą

Klimatyzacja zimą – jak i po co ją stosować?

Klimatyzacja to urządzenie, które kojarzy nam się z upałami. Daje ulgę w gorące dni, obniżając temperaturę w pomieszczeniu i dając ukojenie. Jest to okres jej działania praktycznie bez przerwy. Obecnie mamy tak inteligentne systemy klimatyzacji, że tak naprawdę jedno włączenie i odpowiednie jej ustawienie daje nam spokój na całe lato. Ale przecież klimatyzator jest obecny w domu przez cały rok. Zastanówmy się więc – Klimatyzacja zimą? Jak i po co ją stosować, skoro nie chcemy schładzać, a wręcz odwrotnie – ogrzewać mieszkanie?

Czy klimatyzacja grzeje?

Należy sobie odpowiedzieć na jedno, chyba najważniejsze pytanie. Wiemy dobrze o tym, że klimatyzacja ma za zadanie obniżać temperaturę. Ale czy klimatyzacja grzeje? Otóż tak. Mało kto o tym wie i korzysta z tej funkcji, lecz może ona stać się bardzo przydatna podczas chłodniejszych dni. Największym ograniczeniem możliwości klimatyzatora może stać się temperatura zewnętrzna. Dla przykładu, typowy klimatyzator split może działać przy minimalnej temperaturze zewnętrznej wynoszącej -15 stopni Celsjusza. Dla porównania, klimatyzator serii Drawn dzięki specjalnej konstrukcji pozwala na ogrzewanie pomieszczenia przy temperaturze zewnętrznej dochodzącej nawet do -30 stopni.

Jak używać klimatyzacji zimą?

Skoro już wiemy, że klimatyzacja może grzać, czas zastanowić się, jak używać klimatyzacji zimą. Przedwiośnie i okres jesienno – zimowy to wprost idealne pory, by skorzystać z całorocznej możliwości pracy tego sprzętu. Za oknem towarzyszą nam wówczas przejściowe temperatury, często poniżej 10 stopni, a w domach daje się już odczuć chłód. Czas do pierwszych przymrozków to dobry moment na przełączenie trybu pracy urządzeń chłodzących. Panuje zasada, że im na dworze cieplej będzie zimą, tym bardziej będzie opłacalne działanie urządzeń. Klimatyzatory dzięki funkcji pompy ciepła zużywają zdecydowanie mniej prądu, niż np. elektryczne grzejniki, farelki itp. W takich warunkach są w stanie samodzielnie zapewnić odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu. Odpuścić sobie można wtedy uruchamianie centralnego ogrzewania. Niestety, podczas silnych mrozów (do -15 stopni C) klimatyzatory mogą służyć jedynie jako wspomaganie dla podstawowego sposobu ogrzewania w domu. Koszty tego typu dogrzewania podniosą nam rachunki za energię elektryczną, lecz porównując to do ogrzewania elektrycznego, cena będzie ponad trzykrotnie niższa. Im bardziej sroga zima, tym urządzenia będą zużywać więcej prądu. Jeśli więc planujemy korzystać z klimatyzacji cały rok, warto przy okazji zakupu zwrócić uwagę na oznakowanie klimatyzatorów.

Jak przygotować klimatyzację do sezonu zimowego?

Często pada pytanie, jak przygotować klimatyzację do sezonu zimowego? Jej przygotowanie do pracy w okresie zimowym nie różni się od czynności, jakie wykonuje się przygotowując ją do pracy w sezonie letnim. Zima nie zmienia faktu, że należy ją oczyścić z pyłów, bakterii czy kurzu. Jeśli nie została odpowiednio przygotowana wcześniej, musi przejść zabiegi konserwacyjne – np. odgrzybianie (serwis klimatyzacji Wrocław). Charakterystyczny zapach zgnilizny wydobywający się z wnętrza jest znakiem, że już dawno minął czas, gdy powinno dojść do konserwacji układu wentylacyjnego. Odgrzybianie, jak i cała konserwacja klimatyzacji ma bardzo duże znaczenie w pomieszczeniach, w których klimatyzacji używa się przez cały rok. Wysoka intensywność działania wymusza częste kontrole techniczne układu klimatyzacji.
Rate this post